V Poljčah v avditoriju Nato centra odličnosti za gorsko bojevanje smo 8. marca, ob prazniku dneva žena, Združenje vojaških gornikov Slovenije (ZVGS), NATO center odličnosti za gorsko bojevanje in 132 gorski bataljon, izvedli strokovni posvet posvečen 80. obletnici smučarskih tekem v partizanskem Cerknem. Osnovni namen je bil obuditi spomin na takratne izjemne smučarske dogodke na slovenskih tleh ob koncu druge svetovne vojne. Hkrati s tem pa so posvet obogatili prispevki predstavnikov NATO centra odličnosti in slovenske vojske.

Izjemno kuliso posveta so predstavljali razstavljeni predmeti smučarske in gorniške opreme, ki je bila skrbno izbrana in sistematično predstavljena na širšem prostoru pred avditorijem. Za ljubitelje smučanja, zlati njegove različice turnega smučanja, je bil to izjemen dogodek, ki nam je mnogim obogatil znanje in védenje o gibanju v zimskih razmerah v visokogorskem svetu. Še posebej v povezavi s pripadniki slovenske vojske.

Posvet je suvereno vodil sekretar ZVGS Anton Vavroš, ki je tudi sicer zaslužen za celovito organizacijo in izvedbo posveta v vseh njegovih delih. Na začetku posveta je udeležence posveta nagovoril tudi Marijan Platiše vodja pripravljalnega odbora za obeleženje 80. letnice partizanskega smučarskega tekmovanja v Cerknem.

Polkovnik Leon Holc, direktor NATO centra odličnosti za gorsko bojevanje v Poljčah, je nato podrobno predstavil vlogo in delovanje tega samostojnega centra tudi s širšega zornega kota, tako, da nam je poslušalcem razširil tovrstna obzorja. Lahko smo bolje razumeli smisel obstoja te pomembne vojaške organizacije tudi na slovenskih tleh.

Ožji strokovni del posveta, ki je bil povezan s smučarskim tekmovanjem v začetku leta 1945, v osvobojenem Cerknem, smo v imenu ZVGS predstavili Janez Kavar, dr. Herman Berčič in Aleš Guček.

Janez Kavar nam je z bogatim slikovnim gradivom in zelo dobrim poznavanjem zgodovinskih ozadij gibanja v zimskih razmerah, odstiral pogled za pogledom na obravnavano tematiko in tudi bogato vsebinsko sporočilo partizanskih smučin Cerkno 1945. Zaradi njegovega bogatega znanja, smo z velikim zanimanjem sledili njegovi predstavitvi. Izjemne pozornosti je bil deležen njegov sklepni predlog, da bi vse naše védenje in znanje o tem edinstvenem medvojnem dogodku pri nas in v Evropi, vsebinsko oblikovali v kandidaturo za vpis na seznam UNESCA in uvrstitev takratnega dogajanja v Cerknem med vsebine nesnovne kulturne dediščine.

Dr. Herman Berčič je na posvetu predstavil športne vidike smučarskega tekmovanja v Cerknem. Ob posameznih poudarkih je govoril o pripravah na tekmovanje, o sposobnostih in znanjih partizanov za udeležbo na tekmah in posebej o njihovi motivaciji ter motivacijski strukturi na omenjenem enkratnem zimskem dogodku partizanskih borcev. Govoril je tudi o etično-moralnem vidiku zimsko-športnega tekmovanja ter o sistemu vrednot udeležencev v športu nasploh ter tudi tistih pred 80. leti v Cerknem. Zaključil je z oceno pomembnosti in odmevnosti partizanskega zimsko-športnega tekmovanja v Cerknem in v širšem slovenskem prostoru.

Aleš Guček je kot nekdanji vrhunski tekmovalec v alpskem smučanju in velik poznavalec zgodovine slovenskega in jugoslovanskega smučanja ter njenih posameznih različic, govoril o smučeh, smučarski opremi in tehniki smučanja v Cerknem in tudi širše. Do izraza so prišle njegove izkušnje tudi s predstavitvijo izjemnega smučarskega dogodka pri nas v širšem evropskem prostoru. Tudi on je predstavil bogato slikovno gradivo in zelo nazorno opisal posamezne podrobnosti iz razvoja smučarske opreme zlasti vezi in smuči.

Polkovnik Leon Holc in Tomaž Klinar iz NATO Centra sta na razumljiv način predstavila tudi sistem usposabljanja za gorsko bojevanje, ki ga izvajajo v NATU centru in načine tovrstnega usposabljanja. To sta povezala tudi z izkušnjami, ki jih imajo v nekaterih sosednjih državah (Avstrija, Nemčija, Italija).

Poveljnik 132. gorskega bataljona Slovenske vojske, podpolkovnik Danilo Klinar je nazorno predstavil tudi sistem usposabljanja za gorsko bojevanje s poudarkom na vojaškem smučanju v Slovenski vojski. Tadej Žun in Goran Torodič iz 132. gorskega bataljona Slovenske vojske sta opisala razstavljeno opremo za gorsko bojevanje in vojaško smučanje, ki jo trenutno uporablja Slovenska vojska. Za poznavalce smučanja je bil posebej zanimiv tisti del, ki je govoril o razvoju in uporabi zložljive smučke, ki so jo razvili v sodelovanju s podjetjem Elan.

V živahni razpravi je na posvetu sodeloval tudi dr. Janez Vodičar s Fakultete za šport, ki se je posebej osredotočil na biatlon kot dolgoletni vodja slovenske biatlonske reprezentance.

Na koncu lahko sklenemo, da je posvet, ob velikem zadovoljstvu udeležencev, postregel z obilico koristnih znanj in informacij v zvezi z obravnavano tematiko. Nekaj pomanjkljivosti, ki smo jih zaznali izhajajo iz relativno skromne udeležbe članstva vojaških gornikov, nekaterih pomembnih slovenskih organizacij s področja športa in medijev. Vendar vse to ne more zmanjšati celotnega uspešnega obeležja 80. obletnice partizanskih smučin v Cerknem 1945.

Tekst: dr. Herman Berčič
Fotografije: Tomaž Pirjevec in Marijan Platiša

Vremenska pratika

za leto 2025

Vabimo vas, da si ogledate vremensko pratiko za 2025, ki jo je kot že nekaj let do sedaj pripravil naš član mag. Dušan Kaplan.

PREBERITE VEČ...

KOLEDAR AKTIVNOSTI

za leto 2025

 

PREBERITE VEČ...

POSTANI

NAŠ ČLAN

 

PREBERITE VEČ...

Združenje vojaških gornikov Slovenije

 Vojašnica Boštjana Kekca

     Bohinjska Bela 153

     4263 Bohinjska Bela

PREDSEDNIK:

Janez Kavar

 Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.

 

SEKRETAR:

Anton Vavroš

 Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.

© 2025 Združenje vojaških gornikov Slovenije. Vse pravice pridržane.