-
Vojaški viharniki na smučeh so previharili vojne vihre
Opremljanje vojakov s smučmi je pomenilo nov način vojskovanja, ki se je tako preselilo tudi v zimo. Švedski zgodovinar smučanja Gøsta Berg piše, da so bili švedski vojaki v sredi 16. stoletja opremljeni s smučmi zaradi obrambe proti Rusiji.
Odlični slovenski poznavalec in proučevalec smučanja in smučarske zgodovine, Aleš Guček, član ZVGS in član študijske skupine ZVGS, je pripravil četrto predstavitev o začetkih in razvoju vojaškega smučanja.
Predstavitev je v prilogi.
Vojaski viharniki na smuceh previharili vojne vihre_Gucek.pdf (7 MB)
-
Obuditev zložljivih smuči
Kratke in dolge smučke so si podajale roke v zgodovini. Dolga smučka naj bi bila hitrejša za tek po ravnici in med hitrimi spusti naravnost navzdol. Kratka je bila enostavnejša za nošnjo, privezana na nahrbtnik, okretnejša za smučanje v gozdu. Nedavno so bile predstavljene zložljive smuči, ki jih je za Slovensko vojsko razvil Elan. Poznavalec in proučevalec smučanja in smučarske zgodovine,
Aleš Guček, član ZVGS in član študijske skupine ZVGS, v svojem prispevku razkriva, da so zložljive smuči izdelali že med svetovnima vojnama.
Prispevek je v prilogi.
-
Zibelka patrolnega teka
"Skoraj vzame dih, ko na srečo le peščica navdušenih ljubiteljev alpskega smučanja trdijo, da biatlon ni noben šport. Celo novinar in bivši alpski reprezentant trdita, da je biatlon sestavljen iz dveh izključujočih se športov: smučanja in streljanja. To trditev podkrepita, kot bi združili plavanje in streljanje. Sveta preproščina, V prazgodovini so lovci na smučeh drveli z lokom ali kopjem v roki za divjačino. Kaj pa je to drugega kot smučanje in proženje orožja. Danes pač s puško".
Odlični slovenski poznavalec in proučevalec smučanja in smučarske zgodovine, Aleš Guček, član ZVGS in član študijske skupine ZVGS, je pripravil že drugo predstavitev o začetkih in razvoju vojaškega smučanja.
Predstavitev je v prilogi.
-
Križarjenje vojakov na smučeh
Vojaški vrhovi alpskih dežel so pospešeno uvajali smučanje za usposabljanje vojakov v zimskih razmerah. Če so v začetku predvsem Norvežani vodili tečaje, so jih kasneje prevzeli vojaki iz območja Alp. Norveška telemark tehnika ni bila primerna za visoke in strme Alpe, zato so uvajali lilienfeldsko alpsko tehniko. Ugotovili pa so, da je primernejša telemark tehnika za gibanje po pretežno ravninskem svetu. Kombinacijo obeh so poimenovali alpinsko-nordijska tehnika.
Odlični slovenski poznavalec in proučevalec smučanja in smučarske zgodovine, Aleš Guček, član ZVGS in član študijske skupine ZVGS, je pripravil še tretjo predstavitev o začetkih in razvoju vojakega smučanja.
Predstavitev je v prilogi.
Križarjenje vojakov na smučeh do 1914 in med svetovnima vojnama.pdf (3 MB)
-
Pionirske vojaške smučine
Odlični slovenski poznavalec in proučevalec smučanja in smučarske zgodovine, Aleš Guček, član ZVGS in član študijske skupine ZVGS, je pripravil zanimivo predstavitev o začetkih in razvoju vojaškega smučanja.
Predstavitev je v prilogi.