Leto šnjem letu obeležujemo 100. obletnico zaključnih bojev za severno slovensko mejo. Na slovenski strani, pod poveljstvom generala Maistra, je sodelovala tudi Alpinska oz. alpska četa, ustanovljena v Radovljici 6. decembra 1918. Četi je poveljeval kapetan II. razreda Rudolf Badjura (1881 - 1963). Kasneje se je četi pridružila še Jeseniška alpska četa, ki so jo sestavljali prostovoljci iz Zgornjesavske doline, poveljeval pa jim je nadporočnik Karel Šefman (1889 - 1973). Alpska četa je aktivno sodelovala v bojih za Južno Koroško in pri odvračanju Italijanov pri namerah zasedbe t.z. Jeseniškega trikotnika (Trbiž - Jesenice - Bled).
14. decembra 2018 je Združenje vojaških gornikov Slovenije, v sodelovanju z veteranskimi organizacijami in 132. Gorskim polkom SV, na Grajskem trgu v Radovljici pripravilo priložnostno slovesnost ob častitljivi obletnici ustanovitve Alpske čete. Prilžonostni nagovor za slovesnost je pripravil član naše študijske skupine Janez Kavar. Tekst nagovora in nekaj arhivskih fotografij objavljamo v prilogi.
Društvo general Rudolf Maister Kranj je v soizdajateljstvu z Združenjem vojaških gornikov Slovenije, novembra 2018 izdalo zbornik Stražarji Karavank - Lojze Ude in boji za severno mejo. Zbornik sta uredila zgodovinarja član ZVGS dr. Miha imac in kustos Vojaškega muzeja SV dr. Blaž Torkar. Zbornik poglobljeno obravnava boje za severno slovensko mejo v pogorju Karavank.
Tekst(i) k fotografijam:
Alpinska četa RB: Kapetan II. razreda Rudolf Badjura (v sredini) z delom alpske čete marca 1919 v Karavankah (Foto: arhiv Vojaški muzej SV)
Šefman_GMJ: Nadporočnik Karel Šefman (Foto: arhiv Gornjesavski muzej Jesenice)
Poročnik Lojze Ude: Poročnik Lojze Ude (Foto: arhiv Janez Kavar)
Stražarji: Naslovnica zbornika Stražarji Karavank (Arhiv ZVGS)
Simpozij Rudolf Badjura
V Centru za obrambno usposabljanje v Poljčah je v četretk, 13. marca, potekal zelo dobro obiskan simpozij o Rudolfu Badjuri. Tokratno strokovno srečanje, ki se ga je udeležilo veliko priznanih strokovnjakov in raziskovalecev življena in dela Rudiolfa Badjure, sta organizirala Združenje vojaških gornikov Slovenije in Večnacionalni center odličnosti za gorsko bojevanje Slovenske vojske. Simpozij, ki ga je zasnoval, pripravljal in vodil Janez Kavar (brigadir v p.), je vsebinsko zaokrožil pogled na široko paleto aktivnost in delovanja Rudolfa Badjure, ki so širši slovenski javnosti dokaj neznani.
Bilten simpozija je v priponki - Badjura_bilten_2014.pdf
Razkrivanje osebnosti in delovanja publicista, smučarja in gornika Rudolfa Badjure
V prilogi objavljamo članek "Razkrivanje osebnosti in delovanja publicista, smučarja in gornika Rudolfa Badjure", ki ga je v reviji Šport objavil Dr. Herman Berčič, profesor v pokoju.